Parťáci

Učíme děti přijímat odpovědnost za svou práci

Pomáháme dětem stávat se občany (nikoli politiky). V parlamentu se scházejí žáci z jednotlivých tříd celé školy a společně přemýšlejí, co mohou ve škole podnikat, co změnit k lepšímu a jak do toho zapojit ostatní.

Integrace parlamentu vede k osobnostnímu rozvoji mladých lidí, ale také pozitivnímu posunu v klimatu celé školy a školní kultury. A bez legrace: to, co děti zažívají ve škole, by odpovídaly tomu, že vzdělávání je ta nejlepší cesta, jak posilovat hodnoty a zásady demokracie – bez politické ideologie a názorové indoktrinace.

Jak to funguje

Smyslem žákovského parlamentu je prohloubit spolupráci mezi žáky, učiteli a vedením škol. Záměrem školy je, aby se žáci větší mírou snížili na chod školy, ovlivňovali dění ve škole a převzali odpovědnost za své chování a práci. V každém ročníku probíhají volby do žákovského parlamentu. Z každého ročníku se volí dva zástupci. Zvolení žáci mají důvěru ostatních spolužáků, a tím i možnost rozhodovat o dění ve škole. Parlament se schází na pravidelných schůzkách s vedením školy, kde jsou projednávány nejenom problémy, které jsou aktuální pro obě, ale také podněty ke zlepšení strany života ve škole.

Žákovský parlament je skupina žáků, kteří:
– jsou voleni ve třídách, aby zastupovali všechny žáky školy
– žádnou pro školu a pro spolužáky udělat něco navíc
– komunikují s vedením školy a řeší témata, která jsou pro Vás doporučena

Setkání Parťáků běží každé pondělí v 7:30 – 8:30 hod. Vede její předseda parlamentu z řady žáků. Řeší se situace ve třídách, nové nápady či projekty. Slovo dostane každý, na zasedání přichází i pan ředitel.
Členský parlament mají své povinnosti:
– chodí na setkání a mají svoji funkci
– realizují projekty
– informují spolužáky ve třídě o probraných tématech
– učí se diskutovat, řešit konflikty, problémy
– členové

8.B Alexandr Zíka, Jakub Martinásek
9.A Richard Týnský
9.B Vít Chromec, Sebastián Krnáč

Koordinátoři parlamentu z řady dospělých: Leona Vyvialová, Kristýna Kracíková, Eva Hořínková, Petra Smyslová, Dana Klímová