Parťáci

Učíme děti přijímat odpovědnost za svou práci

Pomáháme dětem stávat se občany (nikoli politiky). V parlamentu se schází žáci z jednotlivých tříd celé školy a společně přemýšlejí, co mohou ve škole podniknout, co změnit k lepšímu a jak do toho zapojit ostatní.

Integrace parlamentu vede k osobnostnímu rozvoji mladých lidí, ale ik pozitivnímu posunu v klimatu celé školy a školní kultury. A bez legrace: to, co děti zažívají ve škole, by odpovídaly tomu, že vzdělávání je ta nejlepší cesta, jak posilovat hodnoty a zásady demokracie – bez politické politické ideologie a názorové indoktrinace.

Jak to funguje

Smyslem žákovského parlamentu je prohloubit spolupráci mezi žáky, učiteli a vedení školy. Záměrem školy je, aby se žáci větší mírou podíleli na chodu školy, ovlivňovali dění ve škole a převzali odpovědnost za své chování a práci. V každém ročníku probíhají volby do žákovského parlamentu. Z každého ročníku se volí dva zástupci. Zvolení žáci mají důvěru ostatních spolužáků, a tím i možnost rozhodovat o dění ve škole. Parlament se schází na pravidelných schůzkách s vedením školy, kde jsou projednávány nejenom problémy, které jsou aktuální pro obě strany, ale také podněty ke zlepšení života ve škole.

Žákovský parlament je skupina žáků, kteří:
– jsou voleni ve třídách, aby zastupovali všechny žáky školy
– žádnou pro školu a pro spolužáky udělat něco navíc
– komunikují s vedením školy a řeší témata, která jsou pro Vás doporučena

Setkání Parťáků běží každé pondělí v 7.30 – 8.30 hod. Vede jej předseda parlamentu z řad žáků. Řeší se situace ve třídách, nové nápady či projekty. Slovo dostane každý, na zasedání přichází i pan ředitel.
Členský parlament mají své povinnosti:
– chodí na setkání a mají svoji funkci
– realizují projekty
– informují spolužáky ve třídě o probraných tématech
– učí se diskutovat, řešit konflikty, problémy
– členové parlamentu

9.A Vojtěch Veselý, Pavel Kalla
9.B Julie Kašparová, Vladimír Mergl

Koordinátoři parlamentu z řad dospěláků: Leona Vyvialová, Kristýna Kracíková
Parťáci jsou rozděleni na 4 výbory. Každý řeší jinou oblast projektů i problémů.

Akční a kulturní výbor
vedoucí: Zuzana Houšková
Akční výbor chystá projekty a akce, které vedou k pobavení a oživení kulturního života školy a celé komunity Chýně.

Školní výbor
vedoucí: Vladimír Mergl
Školní výbor řeší atmosféru ve škole, problémy spolužáků, nápady na zlepšení a zútulnění školy.

Charitativní výbor
vedoucí: Julie Kašparová
Charitativní výbor parlamentu se stará o všechny akce, které přinesly peníze či prostředky těm, kteří jsou většinou zodpovědní. Budeme se snažit udělat sbírku na zdravotní klauny, zorganizujeme běh Spolu to dáme a další.

Propagační výbor
vedoucí: Vojtěch Fuka
Propagační výbor parlamentu podporuje všechny ostatní výbory, chystá jim plakáty, reklamy, videa. Šíří dobré jméno Parťáků a jejich projektů a akcí jak směřovat do školy tak ik veřejnosti. Hlídá jednotný design reklam a obsah youtube kanál školy.