brand-new-day

Základní škola Chýně

Škola s jasnou myslí a otevřeným srdcem

Žákovský parlament

Smyslem žákovského parlamentu je prohloubit spolupráci mezi žáky, učiteli a vedením školy. Záměrem školy je, aby se žáci větší mírou podíleli na chodu školy, ovlivňovali dění ve škole a převzali odpovědnost za své chování a práci. V každém ročníku probíhají volby do žákovského parlamentu. Z každého ročníku se volí dva zástupci. Zvolení žáci mají důvěru ostatních spolužáků, a tím i možnost rozhodovat o dění ve škole. Parlament se schází na pravidelných schůzkách s vedením školy, kde jsou projednávány nejenom problémy, které jsou aktuální pro obě strany, ale také podněty ke zlepšení života ve škole.

 

ŠKOLNÍ ROK 2017/2018      

V roce 2017/2018 byli zvoleni: 

2.A 3.A 4.A 5.A 6.A
Klára Ostrenko Vojtěch Fuka Natálie Črepová Vojta Veselý Richard Czerwinski
Mia Horáková Ondřej Pelnář Tereza Obstová Nicole Kadlčíková Jáchym Růžička
2.B 3.B 4.B 5.B 7.A
Nikola Branná Klára Borovičková Matyáš Růžička Valentýna Pšeničná Adéla Kunhartová
Marek Veselý Eliška Odehnalová Martin Sviták Viktorie Pospiechová Kristian Staněk
Jakub Kašpar

Novinky

Velká pyžamová bitva

Zvířecí den

Zveme Vás a Vaše děti a zvířata na ZVÍŘECÍ DEN, který se koná 25. 4. v době od 15:00 do 16:30 ve škole. Děti mohou přinést do školy své malé domácí mazlíčky, aby s nimi seznámili ostatní spolužáky. Bude zde taková malá zoo plná křečků, králíčků, koček, ptáčků, rybiček… Ve škole za zvířátko ponese plnou zodpovědnost jeho majitel či majitelka. Musí být přineseno v přepravce či kleci. Majitel zvířátka připraví stručné informace, které představí ostatním.

Prosíme, promyslete společně s dětmi, zda byste se chtěli do akce aktivně zapojit. Zvířátko by mělo být klidné, mazlivé, bude zde hodně dětí a velký hluk. Zvířátka budou ve třídách, případně i venku před školou.

V případě, že Vaše dítě přinese do školy zvířátko, prosíme o vyplnění přihlášky do 20.4. 2018.

https://photos.app.goo.gl/KRd38VMGSi6P77ho8

 

 

 

 

Zápisy ze zasedání

 

zápis_4_12_2017   zápis_11_12_2017 zápis_18_12_2017 

zápis_8_1_2018    zápis_15_1_2018   zápis_22_1_2018 zápis_29_1_2018  

zápis_5_2_2018     zápis_12_2_2018     zápis_26_2_2018

zápis_5_3_2018     zápis_26_3_2018

zápis_8_4_2018

Projekty – Co se nám povedlo

Jídelníček do jídelny sestavují děti

Pan ředitel přišel s myšlenkou, že bychom si měli sestavovat jídelníček sami, abychom neměli řeči, že nám nechutná. Paní vedoucí jídelny nám dala pravidla a my jsme si vymysleli, jak to bude fungovat.

 • vylosovali jsme třídy a týdny, na který třída vybírá jídelníček
 • sudé týdny se vaří podle dětí, liché týdny vymýšlí jídelníček paní vedoucí jídelny
 • každá třída má na připravení jídelníčku 2 týdny a je povinna respektovat pravidla a zohlednit již sestavené jídelníčky v daném měsíci.

Rozdělení týdnů:

1.C – 18. týden 

5.A – 20. týden 

4.B – 24. týden 

5.B – 26. týden 

6.A – 28. týden 

 

Písničky o velkých přestávkách

Po velké anketě, kdy si každý mohl říci svou nejoblíbenější písničku, jsme vyhodnotili, sečetli a sepsali písničky, které se opakovaly nejčastěji a list hitparády je na světě. Tedy každou velkou přestávku v pondělí, středu a pátek si hrajeme, co máme rádi.

 

Maratón “Spolu to dáme” – dne 22. 3.

Dobročinný běh kolem Strahovského rybníka proběhl 22. března 2018. Na start u rybářské boudy se letos i přes chladné počasí dostavilo téměř 100 běžců. Studený vítr popoháněl všechny malé i velké závodníky, tak k vidění bylo všechny druhy běhu, poklusu, sprintu, popobíhání či poskakování. Letos přibyla i nová kategorie, a to běžci se psi. Ti byli jednoznačně nejrychlejší, nejšpinavější a nejvíce nedočkaví na odstartování závodu o nejrychlejší kolečko kolem rybníka. Celkem jsme napočítali 215 uběhnutých koleček kolem Strahováku, tedy přibližně 180 km. Jsme dobří!

 

Výtěžek z celé akce budou použit na nákup her a herních prvků pro děti v naší ZŠ.

Děkujeme.

Na zdárném průběhu mrazivého odpoledne se podílely děti z žákovského parlamentu Parťáci, pedagogové ZŠ i MŠ, Obecní úřad, Klub rodičů, Strahovský rybník, o.p.s., Sokol Chýně a pan Grégr jako fotograf. Děkujeme všem účastníkům, pomocníkům, sponzorům a nadšencům. Příští rok se těšíme opět na startu na viděnou.

 

Zde video z minulého ročníku:

Maratón Spolu to dáme proběhne i letos

V loňském roce v březnu jsme poprvé běželi společně maratón s názvem Spolu to dáme. Vybrali jsme finanční prostředky na nové herní prvky do naší mateřské školy. Rádi bychom zachovali tradici a běželi i letos.Akce se koná 22. března 2018 u Strahovského rybníka v Chýni.POJĎTE S NÁMI UBĚHNOUT MARATON I LETOS A DOPŘÁT TAK DĚTEM DALŠÍ HERNÍ PRVKY V ZŠ CHÝNĚVíce informací je zde: http://zschyne.cz/?page_id=7381.

Zveřejnil(a) ZŠ a MŠ Chýně dne Pondělí 12. březen 2018

 

 

Dobráček březen 2018        

Dobráček je odznak dobrých skutků

Pravidla

 • Správce odznáčku je parlamenťák.
 • Správce má právo ho přidělit někomu, kdo vykoná dobrý skutek. Zda se jedná o dobrý skutek, to posoudí majitel odznaku.
 • Správce má právo odznak odebrat tomu, kdo nedodržuje pravidla Dobráčku.
 • Kdo má odznak, má za úkol najít co nejdříve najít někoho, kdo udělá dobrý skutek. Maximálně může mít odznak 2 dny. Pokud má odznak déle, předá ho zpět Parťákovi-parlamenťákovi.
 • Tak budou odznaky putovat po škole.
 • Odznak mohou dostat jen žáci a učitelé v ZŠ Chýně.
 • období trvání Dobráčka: 8. března – 22. března

Příklady dobrých skutků:

 • Zastanu se slabšího, druhých
 • Pomůžu někomu, udělám něco pro druhé
 • Všímám si nespravedlnosti

 

Dobráček je odznak dobrých skutků pro každého

Pokud kdokoliv z veřejnosti či rodičů vykoná v měsíci březnu dobrý skutek a dám nám o něm vědět, pak si také zaslouží Dobráčka. Proto prosíme, pište, zveřejníme Vaše dobrodiní a odměníme Vás! Inspirujte ostatní 🙂

 

 

Adventní kalendář přání

4.12.      3.A                                  11.12.    1.A                                    18.12.      1.B

5.12.      2.A                                  12.12.    1.C                                    19.12.      7.A

6.12.      3.B                                  13.12.    5.A                                   20.12.      0.A

7.12.      4.B                                  14.12.    5.B                                    21.12.      2.B

8.12.      1.A                                  15.12.    4.A                                    22.12.      překvapení

 

Vánoční trhy v Chýni dne 2. 12. 2017

Děkujeme všem dětem ze ZŠ Chýně, které vyrobily přáníčka, andělíčky, zápichy, ozdoby a mnoho dalšího. Parťáci ve spolupráci s dalšími spolužáky strávili celou sobotu na obecních trzích, kde se nám podařilo skoro vše prodat. Utržili jsme 1246,- Kč, které budou využity ve prospěch všech dětí ze školy.

 

 

Soutěž: Co dělají školy pro demokracii?             

Zapojili jsme se do  dění! Na půdě Senátu ČR každoročně představujeme projekty žákovských parlamentů, které děti samostatně zrealizovaly a které jsou zajímavé i pro ostatní školy. Součástí programu je soutěž o nejinspirativnější projekt žákovského parlamentu roku 2017.

Komu je akce určena? Školám, které mají žákovský parlament a dlouhodobě usilují o posilování participace dětí na životě školy. Žákovský parlament těchto škol uspořádal v uplynulém roce nějakou pěknou akci, o kterou se chce podělit s ostatními. Do Senátu zveme 6 zástupců žákovského parlamentu a 1 pedagoga z každé školy.

 

Sice jsme nevyhráli, ale byli jsme na návštěvě v Senátu podívat se na vyhlášení vítězů. Čekal nás zajímavý program a setkání s Adamem Mišíkem! Všichni máme autogram 🙂

A protože se nás do Senátu vešlo jen 6, zbytek byl na výstavě Příběh Pražského hradu a objevovali jsme krásy Prahy…

      

 

Žolík na známky 

Žolík na známky vznikl proto, abychom měli možnost si smazat známky, které nechceme mít. Parťáci se rozhodli jej prosadit, abychom chodili do školy rádi 🙂

Má však svá pravidla fungování. Platit bude od listopadu 2017.

 •  Na každé čtvrtletí máme 3 žolíky, lze použít vždy jednoho žolíka na jeden předmět
 • Když dostanu špatnou známku, mohu říct učiteli, že chci použít žolíka. Ten to zapíše do tabulky, kterou budeme mít na nástěnce ve třídě.
 • Žolík maže známku navždy. Známka je ve škole online nahrazena poznámkou, že známka byla smazána žolíkem.
 • Žolík nelze použít na celkovou známku z předmětu, na důležité opakovací či čtvrtletní testy, apod. Může se použít jen na známky s menším vlivem:
  • Diktáty,
  • Desetiminutovky
  • Domácí úkoly
  • Práce v hodině
  • Práce ve skupině
  • Malý test
 • Učitel rozhoduje o tom, zda lze známku smazat či nikoliv.
 • Žolíky lze použít vždy v jednom čtvrtletí. Když je nevyužijeme, nedají se použít později a mít tak v jednom čtvrtletí více než 3 žolíky.
 • Použití žolíka lze nahlásit ihned po získání známky, nebo týden před uzavřením známek ve čtvrtletí. Učitelé nahlásí žákům, kdy mají poslední možnost žolíky použít.
 • Pokud chcete smazat známku, musíte přesně vědět, kdy byla zapsána do školy online, z čeho konkrétně byla, aby učitel mohl snadno známku ve škole online najít.

 

Výjezd Parlamentu

 

 

https://photos.app.goo.gl/pCV5fXiyJ3EhjRJB9

 

KAMPAŇ #DEMOKRACIEJECOOL

http://www.skolaprodemokracii.cz/kampan-demokraciejecool.html

Schránka důvěry

U Klubu je umístěna schránka přání a stížností. Prosíme všechny, co mají nějaký nápad, starost, stížnost apod., aby hodili do schránky dopis, či přišli na naše jednání. Rádi se necháme inspirovat, či s nějakou situací pomůžeme.